Oko w oko ze zmarszczką

To z nich najłatwiej wyczytać, że jesteśmy zakochane i rozpoznać, kiedy mijamy się z prawdą. Oczy, bo o nich mowa, zdradzają nie tylko nasze emocje, ale również wiek, nieprzespaną noc czy długotrwały stres. Na szczęście my także mamy swoje sposoby, aby uporać się z drobnymi niedoskonałościami.
Kurze łapki, cienie i opuchlizna z pewnością nie dodają urody żadnej kobiecie. Niestety każda z nas jest narażona na ich powstawanie – wystarczy ?jedynie? niewłaściwa dieta, niedobór snu czy brak odpowiedniej pielęgnacji. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, więc szybko reaguje na efekty naszych zaniedbań. Nie bez znaczenia jest także jej specyficzna budowa. Skóra w tym miejscu jest bardzo cienka i w odróżnieniu od pozostałych partii twarzy, ma grubość zaledwie 0,5 mm. Niewielka ilość włókien kolagenowych sprawia, że szybko traci jędrność, a z wiekiem staje się coraz mniej napięta. Nie zawierając w sobie gruczołów łojowych, jest szczególnie podatna na przesuszenie, działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz upływ czasu. Nic dziwnego, że to właśnie w tej okolicy pojawiają się zazwyczaj pierwsze zmarszczki.
Oczy zwierciadłem… wieku
Czy wiesz, że głównie patrząc na oczy oceniamy, ile spotkana przez nas osoba ma lat? Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Tennessee dotyczących percepcji człowieka na podstawie wyglądu jego twarzy. Uczestnicy projektu mieli za zadanie odgadnąć wiek przedstawionych na zdjęciach kobiet i mężczyzn. Komputerowa analiza spojrzeń wykazała, że to właśnie oczom przyglądali się najdłużej i poświęcali na to aż 47% przeznaczonego czasu. Dla porównania na nos spoglądali już 19%, a na czoło 13% czasu. Według prowadzącego badania doktora Petera Rubina oznacza to, że odpowiednio dbając o okolice oczu możemy sprawić, że będziemy uznawani za młodszych. Jak więc skutecznie opóźnić proces starzenia?
Witaminy na oku
Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już po 20 roku życia i zazwyczaj wybierają właśnie okolice oczu. Odpowiedzialna za to jest głównie nasza mimika ? mięśnie powiek nieustannie pracują gdy mrugamy, unosimy brwi czy się uśmiechamy, czyli praktycznie cały czas. – Podstawą w zapobieganiu tworzenia się zmarszczek jest regularne nawilżanie skóry i ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi: promieniowaniem słonecznym czy zanieczyszczonym powietrzem ? mówi Sylwia Kądzielawa kosmetolog w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED – W tym celu najlepiej sprawdzą się regenerująco-odżywcze kremy, bogate w witaminy A i K, które neutralizują działanie wolnych rodników. Dobry specyfik będzie zawierał także retinol, ceramidy oraz filtry UV ? dodaje ekspert. Warto wiedzieć, że kremy, żele i sera przeznaczone dla okolic oczu są zazwyczaj bardziej delikatne, często pozbawione barwników i substancji zapachowych, aby nie podrażniać wrażliwej skóry.
Piękno na własne oczy
Codzienną troskę warto uzupełnić także specjalistyczną pielęgnacją. W gabinetach kosmetycznych istnieją zabiegi stworzone specjalnie dla okolic oczu, na przykład nawilżający SensationalEyes lub zabieg firmy Sothys, który koi podrażnienia, wygładza i wspomaga wydzielanie toksyn. Je

Related posts

Top